O Αλέξιος Λεκίδης είναι Επίκουρος Καθηγητής στα Ευφυή Ενεργειακά Συστήματα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Τμήμα Ενεργειακών Συστημάτων. Έχει διατελέσει Διευθυντής της Μονάδας Διαχείρισης Ερευνητικών Έργων στη Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού, έχοντας οριστεί τεχνικός διευθυντής για 20 χρηματοδοτούμενα από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργα Horizon H2020 και Horizon Europe στους τομείς της Ηλεκτροκίνησης, των έξυπνων μετρητών, του Ίντερνετ των Αντικειμένων, της κυβερνοασφάλειας, των Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας αλλά και των δικτύων 5G. Προηγουμένως, εργάστηκε ως Υπεύθυνος Τεχνολογίας (CTO) στη δημιουργία του δικτύου φόρτισης ηλεκτροκίνησης της ΔΕΗ Blue, ως υπεύθυνος για την λειτουργία, υλοποίηση, εγκατάσταση και συντήρηση των φορτιστών, καθώς και για νέους τομείς έρευνας όπως το Vehicle-to-Grid και Vehicle-to-Home. Έχει επίσης εργαστεί ως Ανώτερος Μηχανικός Ερευνών στην Intracom Telecom για έργα που σχετίζονται με το σχεδιασμό και την ανάπτυξη δικτυακών λύσεων αλλά και στον κλάδο της ασφάλειας δικτύων ως Τεχνικός Υπεύθυνος σε ForeScout και ENCODE, εστιάζοντας στις υπηρεσίες Ασφάλειας για έξυπνα ενεργειακά δίκτυα και δίκτυα αυτοκινήτων. Τέλος έχει εργαστεί στην βελτίωση σχεδίασης μηχανών λιθογραφίας με την χρήση τεχνικών αλγοριθμικής μοντελοποίησης και εκτύπωσης ψηφιακών κυκλωμάτων στην εταιρεία ASML.

Στα πλαίσια του ακαδημαϊκού του έργου έχει διδακτορικό σε «Μοντελοποίηση συστημάτων του Ίντερνετ των Αντικειμένων» από το πανεπιστήμιο της Γκρενόμπλ και διατέλεσε Λέκτορας με 3-ετή θητεία στο πανεπιστήμιο του Αιντχόφεν. Επιπλέον έχει συνολικά 42 δημοσιεύσεις σε διεθνή συνέδρια και περιοδικά (27 συνέδρια και 15 περιοδικά), h-index 13 και 575 αναφορές. Συνολικά έχει συμμετάσχει ως επιστημονικός υπεύθυνος ή technical/project manager σε 27 ευρωπαϊκά έργα Horizon Europe και Horizon H2020.